Menu
Nooit meer leverbaar
|
|
|
|
|
|
|
|
|
This collection explores balance. There is a series of lights: table lights, wall lights, ceiling pendants and ceiling mounted lights which take as their basic form a sphere that is perfectly balanced on the edge of a rod. I came across an online video clip of a contact juggler. He was spinning a set of spheres, moving them around on his arms and edge of his fingers. And as I got mesmerized by the magic of his skill, suddenly the spheres look perfectly still. I wanted to capture that exact moment. This was my starting point. The initials IC come from the codes that English police use to define the perceived ethnicity of a person they stop in the street when reporting back to the station. IC1 means white person or Northern European type, IC2 means Mediterranean European/Hispanic, IC3 indicates an African/Afro-Caribbean person, and so on, so this is a playful story to define the different designs.
Michael Anastassiades
designed by Michael Anastassiades, 2014
| Spanning: | 230 V |
| Dimbaar: | Ja |
| Toepassing: | Tafellampen |
| Kleur: | Chroom |
| Lichtbron: | HSGS |
| Aantal lichtbronnen: | 1 (niet inbegrepen) |
| Ingebouwde driver/transfo/ballast: | n.v.t. |
| Richtbaar: | Nee |
| Lampvoet: | E14 |
| Vermogen: | 60 W |
| Diameter: | 200 mm |
| Schakelaar: | Ja |
| Netto gewicht kg: | 1,60 kg |
| Binnen / Buiten: | Binnen |
| Hoogte: | 530 mm |
| Beschermingsindicatie: | IP20 |
* € 5 korting bij Gigatek.be op uw eerste bestelling met minimale bestelwaarde van € 100. Niet geldig in combinatie met andere acties of kortingscodes. Niet inwisselbaar voor contant geld. Klik hier voor deze kortingscode