🚚 Door de huidige stakingen levert Bpost tijdelijk niet in Brussel en Wallonië.
Voor deze regio’s schakelen wij over op Eurosprinters om je bestelling zo snel mogelijk te bezorgen.
Menu
Nooit meer leverbaar
|
|
|
|
|
|
|
|
|
This collection explores balance. There is a series of lights: table lights, wall lights, ceiling pendants and ceiling mounted lights which take as their basic form a sphere that is perfectly balanced on the edge of a rod. I came across an online video clip of a contact juggler. He was spinning a set of spheres, moving them around on his arms and edge of his fingers. And as I got mesmerized by the magic of his skill, suddenly the spheres look perfectly still. I wanted to capture that exact moment. This was my starting point. The initials IC come from the codes that English police use to define the perceived ethnicity of a person they stop in the street when reporting back to the station. IC1 means white person or Northern European type, IC2 means Mediterranean European/Hispanic, IC3 indicates an African/Afro-Caribbean person, and so on, so this is a playful story to define the different designs.
Michael Anastassiades
designed by Michael Anastassiades, 2014
| Spanning: | 230 V |
| Dimbaar: | Ja |
| Toepassing: | Tafellampen |
| Kleur: | Goud |
| Lichtbron: | HSGS |
| Aantal lichtbronnen: | 1 (niet inbegrepen) |
| Ingebouwde driver/transfo/ballast: | n.v.t. |
| Richtbaar: | Nee |
| Lampvoet: | E14 |
| Vermogen: | 60 W |
| Diameter: | 200 mm |
| Schakelaar: | Ja |
| Netto gewicht kg: | 1,60 kg |
| Binnen / Buiten: | Binnen |
| Hoogte: | 530 mm |
| Beschermingsindicatie: | IP20 |
* € 5 korting bij Gigatek.be op uw eerste bestelling met minimale bestelwaarde van € 100. Niet geldig in combinatie met andere acties of kortingscodes. Niet inwisselbaar voor contant geld. Klik hier voor deze kortingscode